biografia
biografia
dyskografia
oferta
recenzje
fotosy
galeria
aktualności
powrót

MAREK BAŁATA - wiodący polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów F.Chopina, piosenki Z.Koniecznego, K.Komedy, W.Młynarskiego, A.Waligórskiego i A.Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja.

Występował w musicalowej adaptacji powieści I.B.Singera "SZTUKMISTRZ Z LUBLINA" Jana Szurmieja w Teatrze Muzycznym i Rampa w Warszawie, NIemczech, Austrii oraz adaptacji "KRWAWE GODY" (F.G.Lorca) w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Jako artysta grafik, prezentuje swoje
własne rysunki na spektaklach multimedialnych, łączących śpiewanie, projekcję video, poezję, taniec i rysowanie.

Na codzień występuje z własnym Quintetem, w skład którego wchodzą najlepsi muzycy polscy. W 1996 założył oryginalny międzynarodowy zespół "CANTABILE IN JAZZ" w którym występowali wokaliści: Urszula Dudziak, Michele Hendricks (USA), Judy Niemack (USA), oraz basiści m.in.: Mariusz Bogdanowicz, Anthony Jackson (USA), Adam Skrzypek.
Inny projekt to TRILOGY czyli Art Lande(USA), Günter Wehinger(A) i Marek Bałata (PL). Firma GOWI wydała CD Live "TRILOGY" a zespół odbył w 1999r. trasę koncertową po USA (California, Colorado) z gościnnym udziałem Paula McCandlessa w klubie Yoshi's. Wyprodukował adaptację MISA CRIOLLA Ariela Ramireza z nową aranżacją Tadeusza Leśniaka. W 2003 wystąpił w gorąco przyjętym Oratorium "Woła nas Pan " Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza z okazji 25-lecia pontyfikatu Jan Pawła II w Orchestra Hall w Chicago a następnie w Toronto. Ponownie zawitał w Toronto w 2005 w Roy Thomson Hall z Oratorium Miłosierdzie Boże oraz w Chicago w 2007. Dalej wystąpił w Isabel Bader Theatre w koncercie Come a Little Closer z Margaret Maye i Johnem Alcornem. Marek Bałata koncertował z takimi nazwiskami jazzu jak między innymi: Billy Hart, Steve Davis, Ernie Adams, Peter Madsen, Jeanfrancois Prins, Jack Van Poll, Marco Piludu, Andy Manndorff, Ronnie Burrage, Frank Lacy i niemal wszystkimi najwybitniejszymi artystami polskimi... Ostatnio koncertuje w Europie z austriackim quartetem
SONGLINES featuring Heinrich Von Kalnein, Uli Rennert, Achim Tang i Gregor Hilbe oraz KLEZMOKUM i KLEZ EDGE z leaderem Burtonem Greene. Jako artysta grafik wykonuje multimedialne pokazy ŚPIEWOBRAZY, łączące własny obraz video ze śpiewem, tańcem i rysowaniem na żywo. Jego ostatnia wyjątkowa produkcja to koncert NIEMEN WSPOMNIENIE. Przez kilkanaście lat zwycięzca corocznego plebiscytu JAZZ TOP pisma Jazz Forum w kategorii Wokalista Jazzowy.

 

Marek Bałata, Billy Hart
fot. M.Plewiński
Marek Bałata w Zamościu 1988
fot. J.Stokowski
Urszula Dudziak, Marek Bałata, Michele Hendriks fot. L.Krutulski Krechowicz

Marek Bałata Klub Pod Jaszczurami 1982
fot M.Dyląg

Art Lande, Marek Bałata,
Günter Wehinger
fot. B.Krężel